On Binlerce Yıllık Çılgınlık

göç

Bugün önemli!

Farklı ya da aynı kromozomları taşıyan atalarımız, kim bilir kaç 10 bin yıl önce, Afrika’nın kim bilir hangi bölgelerinden dünyaya yayıldılar ve ta bugüne kadar gelmemizi sağladılar. Buzullaşma sonucu kuraklaşan Afrika’dan göç etmeye başlayan atalarımız, binlerce yıl sonra buzulların erimesiyle yeniden Afrika’da yaşam emareleri bulup az daha göçü durduruyorlardı ki, binlerce yıl sonra yeniden buzullaşma başladı. Yaşam kaçtı, atalarımız kovaladı. Ta bugüne kadar gelmemizi sağladılar.

Bugün önemli!

Bugünün önemi 84’ün bugününde başladı ilk. Sonra 85’in 26 Aralığında. Karşılaşmamız için önce doğmamız gerekti. Atalarımız tam 10 binlerce yıl buna hizmet etti. Ne çılgın atalarımız varmış! Biz de az değiliz hani; serüvenimiz otuzlu yıllarda… 10’lardan 10 binlere… Böyle oluyormuş yaşam, birike birike…

Yaşam ağacı hiç de öyle yedi kuşak ötesi falan değil yani. Kandırmışlar!

Öyle ya da böyle… 10’larca yıllık yaşamımız sürüp giderken ikinci 10’luk dilimde karşılaşmış, birbirimizi tanımak için gayret sarf etmiş, atalarımızın 10 binlerce yıldır hizmet ettiği hayatta kalma amacına katılmış ve katılmaktayız. Gururlanmak içinse çok erken… Yapmaya çalıştığımızın gururu, 10 binlerce yıl sonra gelişecek forma aittir.

Her şeyin bir gayesi olmalı değil mi? Bu yazıyı da gayesine bağlıyorum öyleyse.

İçimden kendisine yazma isteği uyandıran arkadaşım, seni seviyorum. Atalarımıza çok çok müteşekkirim; onlara mevcut yer ve yolculuklarında huzur ve dinginlik diliyorum. Ve sana…

Berrak düşünceler, bunun gönlüne vereceği güzellikler ve temennilerinin gönlünce olacağı kayda değer bir hayatta kalma mücadelesi diliyorum.

Varlığına saygı ve sevgi duyuyorum.

TH

 

(Bir doğum günü mesajı – 2017)

Ortam resmi için: https://www.gazeteduvar.com.tr/analiz/2017/01/30/goc-ve-insan/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s